Branch Chapters

Indy Branch Chapter Chair (Serving 2019) Steve McClelland
Vice Chair (Serving 2019) TBD

Evansville Branch Chapter Chair (Serving 2019) Janice Evans, SRA, AI-RRS
Vice Chair (Serving 2019) TBD

Michiana Branch Chapter Chair (Serving 2019) John Rue, SRA, AI-RRS
Vice Chair (Serving 2019) TBD

 

Committees

Education Committee
Non-Voting
Chair (Serving 2019-2020) Ken Fleetwood, SRA
Vice Chair (Serving 2019-2020) Ben Hopkins, MAI
Member (Serving 2019-2020) Bill Penwell, SRA
Member (Serving 2019-2020) Lisa Meinczinger, SRA, AI-RRS
Member (Serving 2017-2019) Mark Ratterman, MAI, SRA
Member (Serving 2018-2020) John Rue, SRA, AI-RRS
Member (Ex Officio) Ashley Johnson, MAI

Finance Committee
Non-Voting
Chair (Ex Officio) Charles McCarty, MAI
Member (Ex Officio as Immediate Past President) Frank Robinson, SRA, AI-RRS
Member (Ex Officio as Chapter VP) Erick Landeen, MAI
Member ( Serving 2019-2021) John Good, MAI, AI-GRS
Member (Serving 2017-2019) James Sitzman, SRA, AI-RRS
Member (Serving 2018-2020) Sam Reid, SRA
Member (Ex Officio) Ashley Johnson, MAI

Candidate Guidance Committee 
Non-Voting
Chair (Serving 2019)  Kristi Lundquist, SRA, AI-RRS
Vice Chair (Serving 2019) Frank Robinson, SRA, AI-RRS
Member (Serving 2019-2021) J. Matthew Stephenson, MAI
Member (Serving 2019-2021) Wayne Baer, MAI
Member (Serving 2017-2019) Tom Silnes, MAI
Member (Ex Officio) Ashley Johnson, MAI

Government Relations Committee
Non-Voting
Chair (Serving 2019) Nick Tillema, MAI, SRA, AI-GRS, AI-RRS
Vice Chair (Serving 2019) Kevin Hartman, MAI
Member (Serving 2019-2021) Shelley Smaltz, MAI
Member (Serving 2017-2019) Joe Traynor
Member (Serving 2019-2021) Randy Scheidt, MAI, SRA
Member (Ex Officio) Ashley Johnson, MAI

Indiana Appraisers Memorial Fund Committee
Non-Voting
Chair (Serving 2019) Jeff Vale, MAI, SRA
Chapter Vice President  Erick Landeen, MAI
Member (Presidential appointee) Sarah Land, MAI
Member (Ex Officio) Ashley Johnson, MAI

Bylaws Committee
Non-Voting
Chair (Serving 2019) Jeff Vale, MAI, SRA
Vice Chair (Serving 2019) Wayne Johnson, MAI, RM
Member (Serving 2019) Kevin Hartman, MAI
Member (Ex Officio) Ashley Johnson, MAI

Edward L. White Achievement Award Committee
All Members are Ex Officio – Non-Voting
Chair Frank Robinson, SRA, AI-RRS
Member (2017 Recipient) Randy Scheidt, MAI
Member (2014 Recipient) Jeff Vale, MAI
Member (2011 Recipient) Larry Mitchell, MAI
Member (2010 Recipient) Stephen Wagner, MAI, SRA, AI-GRS
Member (2009 Recipient) Joe Traynor
Member (2008 Recipient) David Cane, MAI
Member (Ex Officio) Frank Robinson, SRA

Richard E. Nichols, MAI, SRA Achievement Award Committee
All Members are Ex Officio – Non-Voting
Chair Erick Landeen, MAI

Member (2017 Recipient) Jim Hawkins, MAI, SRA, AI-GRS, AI-RRS
Member (2014 Recipient) Jay E. Allardt, SRA
Member (2013 Recipient) John T. Newlin, MAI
Member (2013 Recipient) John S. Newlin, MAI
Member (2012 Recipient) Mike Lady, MAI, SRA
Member (2011 Recipient) Nick Tillema, MAI, SRA, AI-GRS
Member (Ex Officio) Frank Robinson, SRA

External Relations Committee
Non-Voting
Chair (Serving 2019) Erick Landeen ,MAI
Vice Chair (Serving 2019) Luke Nordine, MAI
Member (Serving 2019-2021) Jon Schiedt, SRA
Member (Serving 2017-2019) Brent Kinker, MAI
Member (Serving 2018-2020) Joe Alerding, MAI
Member (Ex Officio) Ashley Johnson, MAI

 

Public Relations Committee
Chair (Serving 2019) York Pollert, MAI
Vice Chair (Serving 2017-2019) Aaron Ingram
Member (Serving 2019-2021) Luke Nordine, MAI
Member (Serving 2017-2019) Ashley Johnson, MAI (website)
Member (Serving 2018-2020) Lisa Meinczinger, SRA, AI-RRS
Member (Ex Officio) Ashley Johnson, MAI

 

Personnel Committee
Chair (Ex Offcio) Frank Robinson, SRA, AI-RRS
Member (Appointed at first BOD meeting)
Member (Ex Officio) Charles McCarty, MAI
Member (Ex Officio) Erick Landeen, MAI

 

Nominating Committee
Non-Voting – All 1 year term
Chair (Ex Officio) Frank Robinson, SRA, AI-RRS
Member (Presidential Appointee) Janice Evans, SRA, AI-RRS
Member (BOD Appointee, at first meeting of year) 
Member (Elected by general membership at first meeting)
Member (Elected by general membership at first meeting) 

2017 Installation Banquet